Muzyka

czwartek, 12 grudnia 2013

Budowa komputera

1. Budowa komputera




1. Monitor
2. Płyta główna
3. Procesor
4. Gniazda kontrolerów dysków twardych (ATA)
5. Kości pamięci operacyjnej (RAM)
6. Krata roaszerzeń
7. Zasilacz
8. Napęd optyczny (CD/DVD)
9. Dysk twardy (HDD)
10. Klawiatura
11. Mysz





Monitor - ogólna nazwa jednego z urządzeń wyjścia do bezpośredniej komunikacji operatora z komputerem. Zadaniem monitora jest natychmiastowa wizualizacja wyników pracy komputera.

Płyta główna - obwód drukowany urządzenia elektrycznego, na którym montuje się najważniejsze elementy, umożliwiając komunikację wszystkim pozostałym komponentom i modułom.



Procesor - urządzenie cyfrowe sekwencyjne, które pobiera dane z pamięci, interpretuje je i wykonuje jako rozkazy. Wykonuje on ciąg prostych operacji (rozkazów) wybranych ze zbioru operacji podstawowych określonych zazwyczaj przez producenta procesora jako lista rozkazów procesora.







Karta rozszerzeń -   element składowy jednostki systemowej komputera. Występuje w postaci płytki drukowanej (karty) montowanej w złączu płyty głównej. Karta rozszerzeń to jeden z podtypów kontrolera.



Zasilacz -  urządzenie służące do dopasowania dostępnego napięcia do wymagań zasilanego urządzenia.



 Napęd optyczny -  jest to urządzenie, które za pomocą wiązki lasera odczytuje lub zapisuje dane na tzw. nośnikach optycznych.





Twardy dysk -  rodzaj pamięci masowej, wykorzystujący nośnik magnetyczny do przechowywania danych.

Klawiatura -  uporządkowany zestaw klawiszy służący do ręcznego sterowania urządzeniem lub ręcznego wprowadzania danych. W zależności od spełnianej funkcji klawiatura zawiera różnego rodzaju klawisze – alfabetyczne, cyfrowe, znaków specjalnych, funkcji specjalnych, o znaczeniu definiowanym przez użytkownika.






Mysz - urządzenie wskazujące używane podczas pracy z interfejsem graficznym systemu komputerowego.







Film, który przedstawia jak łatwo można złożyć komputer :)


piątek, 6 grudnia 2013

Na straży prawa

1. Prawo autorskie i utwór.

 Prawo autorskie – pojęcie prawnicze oznaczające ogół praw przysługujących autorowi utworu albo zespół norm prawnych wchodzących w skład prawa własności intelektualnej , upoważniających autora do decydowania o użytkowaniu dzieła i czerpaniu z niego korzyści finansowej.

ZNAK OZNACZAJĄCY PRAWO AUTORSKIE


Utwór– termin prawniczy z zakresu prawa autorskiego, który według Ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych jest zdefiniowany następująco:


Quote-alpha.png...każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia.

2. Typy licencji :


  • Freeware


 Freeware – licencja oprogramowania umożliwiająca darmowe rozprowadzanie aplikacji bez ujawnienia kodu źródłowego. Czasami licencja freeware zawiera dodatkowe ograniczenia (np. część freeware jest całkowicie darmowa jedynie do użytku domowego).
  • Public domain
Domena publiczna (ang.: public domain) – w najwęższym znaczeniu jest to twórczość, z której można korzystać bez ograniczeń wynikających z uprawnień, które mają posiadacze autorskich praw majątkowych, gdyż prawa te wygasły lub twórczość ta nigdy nie była lub nie jest przedmiotem prawa autorskiego.
  • Adware
Adware – rodzaj licencji oprogramowania. Adware jest oprogramowaniem rozpowszechnianym za darmo, ale zawierającym funkcję wyświetlającą reklamy.
  • Cardware
 Postcardware (lub Cardware) - rodzaj licencji oprogramowania wywodzący się od Freeware i Shareware. Używany przez autorów, którzy udostępniają swoje programy za darmo: w zamian za to oczekują, że użytkownik przyśle im kartkę pocztową (najczęściej z miejscowości, w której mieszka). Wymóg ten bywa mniej lub bardziej kategoryczny w zależności od konkretnej licencji. Niektóre uzależniają od tego legalność używania programu, inne pozostawiają to dobrej woli użytkownika jako sposób na wyrażenie wdzięczności autorowi.

  • GNU
  GNU to uniksopodobny system operacyjny  złożony wyłącznie z wolnego oprogramowania. GNU zapoczątkowany został przez Richarda Stallmana i był pierwszym projektem Fundacji Wolnego Oprogramowania.
  • Shareware


Shareware to rodzaj licencji programu komputerowego, który jest rozpowszechniany bez opłat z pewnymi ograniczeniami lub z niewielkimi opłatami do wypróbowania przez użytkowników w określonym czasie. Czasami po określonej liczbie dni lub po określonej liczbie uruchomień  za taki program trzeba zapłacić przelewem lub zrezygnować z korzystania z niego, odinstalowując go. Niektóre programy po skończeniu okresu próbnego same się usuwają w czasie pracy.
  • Demo
Wersja demonstracyjna, demo, wersja pokazowa, próbna  zwykle komercyjnego programu komputerowego. Zazwyczaj jest to wersja o ograniczonej funkcjonalności w stosunku do wersji pełnej lub wersja pełna o ograniczonej czasowo możliwości wykorzystania. W przypadku gier jest to zwykle jeden poziom z finalnej części gry.
  • Trial
Trial to rodzaj licencji na programy komputerowe  polegający na tym, że można go używać przez z góry ustalony czas (od 7 do 90 dni). Programy na tej licencji są w pełni funkcjonalne. Po upływie ustalonego czasu, jedyną rzeczą, na którą pozwoli program to rejestracja albo usunięcie z twardego dysku.
  • OEM

OEM (ang. Original Equipment Manufacturer - producent oryginalnego wyposażenia) – przedsiębiorstwo sprzedające pod własną marką produkty wytworzone przez inne firmy. Termin jest mylący, gdyż OEM nie zawsze jest wytwórcą, a nawet nie jest producentem, lecz czasem tylko sprzedawcą sprzętu dla użytkownika końcowego, choć zdarza się też, że jest jego projektantem.
  • Donationware
Donationware jest jednym z typów licencji Otherware. Oprogramowanie na tej licencji może być dowolnie modyfikowane, kopiowane i dystrybuowane pod warunkiem, że licencjobiorca zapłaci autorowi symboliczną kwotę. Wielkość opłaty zależy od licencjobiorcy.
  • Firmware
Firmware to oprogramowanie wbudowane w urządzenie, zapewniające podstawowe procedury obsługi tego urządzenia. Nowsze urządzenia posiadają często możliwość aktualizacji tego oprogramowania, dzięki zapisaniu go na przykład w pamięciach typu flash lub EEPROM.
  • Licencja jednostanowiskowa
Licencja jednostanowiskowa uprawnia użytkownika do zainstalowania nabytego oprogramowania tylko i wyłącznie na jednym komputerze. Jednocześnie obejmuje zakaz udostępniania tego oprogramowania w sieci. Licencja jednostanowiskowa, jak każda, nie zabrania sporządzenia kopii zapasowej oprogramowania.
 
  • Licencja grupowa
Licencja grupowa uprawnia użytkownika do używania jej oprogramowania w zestawie komputerów (np. w szkole)  lub w sieci. Określa jednak maksymalną liczbę stanowisk na których ma zostać zainstalowana. Odmianą licencji grupowej jest licencja sieciowa.
3. Odpowiedzialność karna to powinność poniesienia przez daną osobę konsekwencji określonych w prawie za konkretne przestępstwo lub wykroczenie.




 
4. Strona z darmowa muzyką:
 jamendo.pl

czwartek, 5 grudnia 2013

Usługi z literką "e"


1. E-praca 

E – praca polega na wykonywaniu pracy w dowolnej odległości od miejsca zatrudnienia, np. siedziby firmy. W takiej formie wykorzystuje się wszelkie możliwości komputera i najnowsze rozwiązania technologii komunikacyjnej – Internet, e-mail, rozmowy na żywo, wideokonferencje. E – praca umożliwia pracę osobom, które z przyczyn od siebie niezależnych nie mogą wychodzić z domu, np. osoby niepełnosprawne.


2. E-nauka, czyli inaczej e-learning

 E–learning – nauczanie z wykorzystaniem sieci komputerowych i Internetu. Pozwala na ukończenie kursu, szkolenia, a nawet studiów bez konieczności fizycznej obecności w sali wykładowej. Doskonale uzupełnia również tradycyjny proces nauczania. E–learning to tylko jeden z elementów edukacji, dlatego edukacja w czasie rzeczywistym dotyczy znacznie obszerniejszego zasięgu usług niż e–learning.


3. E-bank 

E-bank to forma usług oferowanych przez banki, polegająca na umożliwieniu dostępu do rachunku za pomocą urządzenia elektronicznego: komputera, bankomatu, telefonu i linii telekomunikacyjnych. Usługi bankowości elektronicznej są także określane jako telebanking (bankowość zdalna).


 Zależnie od wykorzystanych rozwiązań umożliwia wykonywanie operacji pasywnych (np. sprawdzanie salda i historii rachunku) oraz aktywnych (np. dokonanie polecenia przelewu, założenie lokaty terminowej). Bankowość elektroniczna jest kluczowym elementem bankowości transakcyjnej.


4. E-czytelnie, e-booki, ksiązki elektroniczne, publikacje elektroniczne, e-książki - jak kto woli.

E-book - treść zapisana w formie elektronicznej, przeznaczona do odczytania za pomocą odpowiedniego oprogramowania zainstalowanego w urządzeniu komputerowym(np.komputer osobisty,czytnik książek elektronicznych, telefon komórkowy czy palmtop).


5. E-zakupy

Handel elektroniczny to procedury wykorzystujące środki i urządzenia elektroniczne (telefon,faks, Internet ,telewizję) w celu zawarcia transakcji handlowej. Najbardziej popularną metodą handlu elektronicznego jest handel internetowy, gdzie występują transakcje handlowe pomiędzy sprzedającymi a kupującymi. Najbardziej powszechną formą handlu elektronicznego są sklepy internetowe.






piątek, 25 października 2013

Sposoby komunikowania się.

 W dzisiejszych czasach możemy komunikować się na wiele sposobów. 
       Oto kilka z nich : 
  • SMS 
 Usługa przesyłania krótkich wiadomości tekstowych w cyfrowych sieciach telefonii komórkowej. Usługa ta jest wprowadzana także do sieci telefonii stacjonarnej.

Dzięki bramkom internetowym możemy wysyłać sms-y z komputera na telefon.
 Aby wysłać sms-a na maila operatorzy udostępniają numer pod który należ wysłać sms-a w ściśle 
określonym formacie.



  • MMS
Dzięki mms możemy wysyłać różne pliki (grafikę, muzykę, animację, wideoklipy) z komórki na komórkę .


  • CZAT
 Rodzaj internetowej pogawędki .













  • KOMUNIKATORY :
 
 






































































































piątek, 18 października 2013

Korespondencja elektroniczna :)


Kiedyś listy wysyłało się przez  zwykłą pocztę,

Teraz w dobie komputerów wykorzystuje się pocztę elektroniczną.
































1. Poczta elektroniczna

Poczta elektroniczna lub krótko e-poczta to usługo przesyłania przez siec wiadomości w postaci elektronicznej.
Wysyłanie wiadomości przez e-pocztę to najszybsza i najtańsza forma porozumiewania się przez użytkowników sieci.
E-pocztę można założyć na :
  • g-mail
 
  • poczta o2
 
  • interia pl.
 
  • onet pl
 
  • wirtualna polska
 

2. Wiadomość elektroniczna 

Wiadomości przesyłamy na skrzynkę elektroniczną, czyli obszaru pamięci masowej służącemu do przechowywania plików zawierających wiadomości internetowe przesłane pocztą elektroniczną.

3. Jak wybrać bezpieczne hasło ? 

 

Hasło to zabezpieczenie konta musi być więc jak najtrudniejsze do odgadnięcia.
Ustalając hasło trzeba zastosować kilka zasad:
  1. Hasło musi składać się z minimum 6 znaków ( litery, cyfry, znaki specjalne)
  2. Im więcej znaków tym silniejsze hasło.
  3. Używaj małych i dużych liter.
  4. Nie używaj w haśle imion, nazwisk, dat
  5. Nie używaj haseł, które są podane jako przykład.

4. Jak napisać list elektroniczny ? 

W Liści elektronicznym powinny znaleźć się :
  • Temat 
  • Odbiorca 
  • Treść

5. Emotikny

Buźki zrobione ze znaków na klawiaturze, np. 

  • :) uśmiech
  • ;) uśmiech z przymrużeniem oka
  • :( smutek, zmartwienie
  • :C duży smutek
  • ;( płacz
  • :P pokazanie języka
  • :D szeroki uśmiech
  • :* pocałunek
  • :O zdziwienie
  • :/ grymas niezdecydowania/zniesmaczenia, sceptycyzm
  • :| niezdecydowanie, brak emocji


KONIEC :)

piątek, 11 października 2013

Rozwiązywanie problemów.

 PROGRAM, KTÓRY POMOŻE PANIĄ KASJERKĄ :) 


1. Lista kroków

 Dane: Kwota pieniędzy do wydania, nominały banknotów i bilonu uporządkowane malejąco
Wyniki: Ilość poszczególnych nominałów banknotów i bilonu
Krok 1: Ustalenie wartości początkowych
Krok 2: Sprawdzamy, ile razy najwyższy nominał mieści się w kwocie do wydania
Krok 3: Obliczamy resztę do wydania: poprzednia kwota - obliczona ilość * nominał
Krok 4: Przechodzimy do niższego nominału
Krok 5: Jeśli reszta do wydania = 0 [stop] w przeciwnym razie powtarzamy kroki 2 - 4

2. Schemat blokowy

 
  
Jest to prostszy schemat blokowy.


To jest już dokładniejszy schemat blokowy.

3. Arkusz kalkulacyjny

Arkuszem kalkulacyjnym może być Excel. 

 

4. Visual Basic

 Visual Basic to język oprogramowania wysokiego poziomu i narzędzie programowania firmy Microsoft. Składnia jest oparta na języku BASIC, ale unowocześniona. Zawiera kilkaset instrukcji, funkcji i słów kluczowych. Nie jest językiem w pełni obiektowym, gdyż nie udostępnia np. możliwości dziedziczenia, czy polimorfizmu.

5. Turbo Pascal

 Turbo Pascal – jedna z popularniejszych implementacji kompilatorów języka Pascal,zintegrowane środowisko programistyczne, produkt firmy Borland International dla procesorów Z-80  oraz rodziny Intel 80x86 i nowszych. Obecnie nie jest już rozwijany.

 

6. c++

 C++ – język oprogramowania ogólnego przeznaczenia.